binder

انجمن عکاسی میراث فرهنگی

Cultural Heritage Photography Society of Iran

نمایشگاهی برای فرهنگ‌سازی خرید عکس

سالانه عکس گالری مژده با نمایش ۸۱ عکس از ۷۴ هنرمندان پیشکسوت و جوان عصر روز جمعه هشتم شهریورماه در گالری مژده افتتاح شد. این رویداد تجسمی تا پانزدهم شهریور میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

به گزارش ایسنا، گالری مژده شهریور ماه سال گذشته نخستین حراج عکس ایران را در محل این گالری برگزار کرد و این بار با برپایی سالانه عکس، تلاش می‌کند ضمن نمایش بخشی از توانایی‌های جامعه عکاسان ایران، شرایطی را فراهم کند تا خریداران آثار تجسمی، بتوانند بنا به سلیقه و نگاه هنری‌شان، خرید عکس را نیز به سبد کالاهای فرهنگی خود اضافه کنند.

در سالانه عکس گالری مژده، ۸۱ عکس از ۷۴ هنرمند به نمایشگاه‌گردانی بابک حقی و همراهی مژده طباطبایی برپا شده است؛ ضمن اینکه شرکت‌کنندگان هیچ محدودیت موضوعی و تکنیکی ندارند.

مژده طباطبایی، مدیر گالری مژده درباره این رویداد گفت: پس از برگزاری موفقیت‌آمیز نخستین حراج عکس گالری مژده تصمیم گرفتیم که هر سال نمایشگاه سالانه عکس مژده را در تابستان برگزار کنیم. در شرایط  فعلی با توجه به بالا رفتن قیمت کاغذ و چاپ، برپایی حراج عکس به نفع عکاسان نبود و عکاسان با برگزاری آن از نظر اقتصادی صدمه می‌دیدند. چون در حراج، عکاسان مجبور می‌شوند قیمت عکس خود را پایین تر از قیمت گالری بگذارند.

او افزود: هدف ما از سلسله نمایشگاه‌های عکس، دیده شدن هنرمندان جوان و جا انداختن فرهنگ‌ خرید عکس در جامعه است و اصرار داریم جامعه ایرانی را به این مهم سوق دهیم. مخاطبان خاص ما قبلاً هم آثار عکاسی را می‌خریدند، اما آنها معمولا آثار هنرمندان شناخته شده را خریداری می‌کنند. در حراج و این نمایشگاه به مخاطبان یادآوری می کنیم که نسل نوی عکاسی ایران هم ستایش برانگیزند و باید با خرید آثارشان مورد حمایت قرار گیرند.

طباطبایی ادامه داد: "با توجه به این که دوست ندارم در شرایط بد اقتصادی، عکاسان برای شرکت در این نمایشگاه متحمل هزینه اضافی شوند و مجبور شوند براساس یک تم مشترک عکاسی کنند، از این رو این رویداد را آزاد برگزار می‌کنیم تا عکاسان بتوانند از امکانات موجود خود برای شرکت در این  رویداد استفاده کنند.

او افزود: "برای برگزاری این نمایشگاه از همکاری گالری های راه ابریشم و ای جی نیز بهره برده ایم و مدیران این گالری ها سخاوتمندانه عکاسان خود را برای شرکت در این نمایشگاه به ما معرفی کردند و آثارشان را در اختیار ما گذاشتند. دراین نمایشگاه اتفاق خوبی نیز برای عکاسان جوان رقم خورد و شاهد نمایش آثار آن ها در کنار آثار پیشکسوتان بودیم. جالب است بدانید برخی از عکاسان جوانی که در این رویداد عکس شان به نمایش درآمد، پیشتر حتی شانس این را نداشتند که در یک نمایشگاه گروهی شرکت کنند."

طباطبایی درباره فروش آثار گفت: "به نظرم استقبال از این نمایشگاه از هر نظر خوب بوده و تا پایان نمایشگاه شاهد رقم خوردن اتفاقات جالب توجهی خواهیم بود. هدف اصلی ما در برپایی این نمایشگاه جاانداختن فرهنگ خرید عکس است. تا پیش از برپایی حراج عکس و این سالانه مخاطبان بیشتر عادت کرده بودند که از تماشای عکس در نمایشگاه لذت ببرند و کمتر به فکر خرید عکس باشند. این نمایشگاه  برای روز نخست نیز فروش خوبی داشت و حتی شاهد فروش تمام نسخه‌های برخی از عکس ها نیز بودیم."

 

خبرگزاری ایسنا

واژه‌های کلیدی:  سالانه, فروش, عکس , مژده
تاریخ خبر: ۱۳۹۸/۰۶/۱۱