نمايشگاه سید روح الله هاشمی

هر زمان انسان هنر را با مضامین الهی درآمیخت به تعالی رسید/ در خلق اثر « شعائر» از توانمندی‌ها و هنر اساتید متعددی بهره‌ برده‌ام‏

سید روح الله هاشمی خالق اثر شعائر

سید روح الله هاشمی هنرمند عکاس و خالق اثر هنری- قرآنی « شعائر» که آثارش هم‌اکنون در فرهنگسرای انقلاب در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد، گفت: تاریخ گواه است که هر وقت انسان هنر را با مضامین الهی درآمیخت و با ابزار خاکی درون مایه افلاکی آن را خلق کرد قطعا به تعالی رسید و هر اثر هنری که بدین ترتیب آفریده شد به رغم فراز و فرودهای روزگار، ماندگار شد.

سید روح الله هاشمی در گفت وگو با خبرنگار مفدا اظهار داشت: معتقدم، هنر و قرآن هر دو یک جلوه از هستی هستند،  بدین صورت که از یک سو قرآن در بردارنده  عصاره رموز آفرینش هست و از سوی دیگر، هنر در ماهیت خود چیزی  جدا از آفرینش و تجلی بخشیدن به رموز هستی نیست.

وی خاطرنشان کرد: به این ترتیب هنر و قرآن را می‌توان دو هدیه الهی دانست که خداوند نزد انسان به امانت گذارده تا انسان بتواند از رهگذر آن روزنه‌ای به سوی نجات بگشاید.

هاشمی با بیان این‌که هنر در کلی‌ترین تعریفش در بینش اسلام روشی برای شرافت روحانی دادن به ماده است‏، خاطرنشان کرد: هنرمند با تزیین مواد، سطوح عقل را به اندیشیدن به فضایی فراتر از ماده سوق می‌دهد تا از پس این نقوش به قلمرو لایتناهی راه یابد.

این هنرمند عکاس افزود: خلاصه این که اندیشه حقیر در هنر، بر پایه  این مفهوم استوار است که هنر باید انتقال دهنده حقیقت، زیبایی و معنا باشد. از این رو ، اثر قرآنی- هنری « شعائر» ترکیبی از هنرهای ریشه‌دار ایرانی و اسلامی است که آیات شریفه حق تعالی نقطه عطف آن می‌باشد.

وی در توضیح اثر قرآنی –هنری « شعائر» گفت: در طراحی این اثر که به چند بخش خوشنویسی، تذهیب، عکاسی و منبت کاری تقسیم می‌شود، تلاش شده بر تکیه بر مفاهیم عمیق دینی، نمادها و نشانه‌ها در قالب مختلف هنری با یکدیگر ترکیب و به مخاطبان منتقل شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: در طراحی قاب نفیس این اثر از هنر ریشه‌دار منبت بهره گرفتیم که در آن نشانه‌هایی از مسجد شیخ لطف الله اصفهان، کعبه معظم، بیت المعمور، نشانه‌هایی از ذکر اسم شریف حضرت رسول (ص) در معماری گنبد سلطانیه و نماد ۱۲ معصوم بهره گرفته شده است.

 

وی افزود: در طراحی تذهیب این اثر از نشانه‌های ۱۲۴ هزار  پیغمبر الهی و مفهوم از کثرت به وحدت، نماد ۱۴ معصوم و حضرت حق با طلای ۲۴ عیار بهره گرفته شده است و در کتابت آیه شریفه از خط ثلث که ام‌الخطوط اسلامی است و در ترجمه از خط نستعلیق که عروس خطوط ایرانی اسلامی بهره گرفته‌ایم.

هاشمی در خصوص شرح عکس این اثر قرآنی – هنری گفت: تصویر انتخاب شده، تصویر مسجد نصیر الملک شیراز است که زیباترین مساجد جهان اسلام است و نشان شرقی یا لوگوی عکاس، سنگ عقیق یمنی است که نام صاحب اثر با ظرافت خاصی در آن حک شده است.

این هنرمند عکاس با بیان اینکه در خلق اثر « شعائر» از توانمندی‌ها و هنر اساتید متعددی بهره‌ برده‌ام‏، خاطرنشان کرد: رضا نیازی استاد مسلم تذهیب ، استاد کهریزی نقاش طراح و گرافیست، استاد تسبندی خوشنویس ثلث، استاد سعیدی خوشنویس نستعلیق، استاد محمدعلی منبت کار قاب، استاد ابراهیمی سنگ تراش، استاد مهدوی طراح مدل سه بعدی قاب در تولید این اثر همکاری عمیقی را با بنده داشتند و در عین حال در خلق این اثر از مشورت سایر اساتید بی‌بهره نبودم.

 

هاشمی تصریح کرد: در عین حال که  شکل‌گیری این اثر مطلقا بر اساس مفاهیم عمیق اسلامی و هنر اصیل ایرانی است، تلاش شده که در بهره‌مندی از مواد اثر هم دقت نظر کافی صورت گیرد. به طور مثال در تولید قاب از چوب گردوی مرغوب، در مهر از سنگ عقیق یمنی، در تذهیب از طلای ۲۴ عیار در خوشنویسی، سوژه عکس از شاخص‌ترین و زیباترین تصاویر و ... بهره گرفته شود.

لازم به ذکر است، نمایشگاه آثار هنری قرآنی روح الله هاشمی در  روزهای ۲۸ شهریور تا ۱۲ مهر در نگارخانه مهر فرهنگسرای انقلاب اسلامی واقع در بزرگراه نواب صفوی خیابان کمیل شرقی برای بازدید عموم علاقمندان دایر خواهد بود.

در این نمایشگاه بیش از ۳۰ تابلوی عکاسی که به ارائه تصاویری از جاذبه‌های معنوی و تاریخی ایران می‌پردازد و همگی متناظر با آیات قرآنی انتخاب شده اند در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.

 

 

سید روح اله هاشمی

 

نام: سید روح اله

نام خانوادگی: هاشمی

تاریخ تولد: 21/03/1979

رشته: مدیریت تحول

درجه هنری:

ایمیل: iranwaterfalls@yahoo.com

وب سایت:

شماره تماس: 2181455318

تلفن همراه: 9125230645